Sulmi terrorist, gjithçka çfarë dihet deri më tani

Sulmi i ndodhur mbrëmë në Mançester, alt ë vdekur të paktën 22 persona dhe mbi 50 të tjerë të plagosur.
Shpërthimi goditi arenën në fund të koncertit të Adriana Grande, rreth orës 22:35. Dëshmitarët e përshkruajnë shpërthimin, me një zhurmë të madhe në hyrje të arenës.

Në një deklaratë këtë mëngjes, shefi i policisë në Manchester Ian Hopkins konfirmoi se ishte “një burrë” i cili hodhi një bombë të improvizuar brenda arenës duke vrarë veten në shpërthim. Tani ata po hetojnë për të parë nëse ai ka vepruar vetëm në përgatitjen e ngjarjes së tmerrshme, transmetojnë mediat e huaja, shkruan dritare.net.
Hopkins gjithashtu tha në deklaratën e tij: “Ajo që unë mund të konfirmoj është se ka fëmijë mes të ndjerit”.

Shpërthimi i natës së kaluar ishte sulmi më i keq terrorist në Britani që nga shpërthimet e vetëvrasjeve të 7 korrikut 2005, në të cilën u vranë 52 vetë. Pesë vetë humbën jetën në një sulm tjetër terrorist nga Khalid Masood në Urën e Ëestminsterit në mars të këtij viti.
Kryeministrja Theresa May lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se mendimet e saj janë me familjarët e viktimave. “Sulmi po trajtohet nga policia si një sulm terrorist i tmerrshëm”.

Policia britanike e transportit tha se shpërthimi shkoi deri në në tunelin, i cili lidhet me stacionin e trenit Viktoria. Stacioni është mbyllur dhe asnjë tren nuk do të kalojë sot.