Jaguar XE SV Project 8, makina më e fuqishme nga kjo markë (FOTO)

Harrojini BMW M4 GTS dhe Mercedes-AMG C63 R, Jaguar e ka ngritur në një nivel tjetër performancën e veturave të rangut të mesëm sedan me shpalosjen e modelit XE SV Project 8.

Ky model është zhvilluar nga linja speciale e veturave Jaguar Land Rover, transmeton Express. Kur të filloj prodhimin, vetëm 300 njësi të kësaj veture do të jenë në shitje.

Përveç trupit aerodinamik, nën kapak gjendet motori 5.0-litër Supercharged V8 me 600 PSI (591 KF), i cili e bënë Project 8, Jaguarin më të fuqishëm ndonjëherë të certifikuar për rrugë publike. Specifikat e plota do të prezantohen në Festivalin e Shpejtësisë në Goodwood.