Zv.kryeministrja i kërkon Ramës shkarkimin e zv.ministres së Financave

Zv.kryeministrja teknike, Ledina Mandija i kërkoi sot Edi Ramës të shkarkojë zv.ministren e Financave, Irena Beqiraj.

Ky qëndrim i Mandisë vjen një ditë pas deklaratave të Beqirajt ndaj saj dhe veçanërisht ndaj ministres teknike të Financave, Helga Vukaj.

Sipas kërkesës, Rama duhet t’i propozojë Këshillit të Ministrave shkarkimin nga detyra të Irena Beqirajt.

Motivacioni i kërkesës së Mandijas drejtuar Ramës për shkarkimin e zv/ministres është për “shkelje të etikës së zyrtarit, fyerje dhe shpërdorim detyre”.

Beqiraj, e cila doli në një deklaratë për mediat, raportoi disa të dhëna teknike për paratë në qarkullim.